Zadbaj o swój wzrok latem


Urlop to czas regeneracji i odpoczynku, jednak niewielu z nas pamięta, że często szkodzimy swoim oczom w trakcie wakacji. Wiele godzin spędzonych na intensywnym słońcu, kąpiele w basenie oraz piach, który przypadkiem dostaje się do oka – niewiele wystarczy, by Twoje oczy były zaczerwienione czy puchły podczas wypoczynku. W jaki sposób możesz zadbać o swój wzrok latem?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko dodatek

Wakacje kojarzą nam się ze spędzaniem czasu nad morzem lub opalaniem się. Niestety, choć w słoneczne dni odpoczywamy, a słońce dostarcza naszemu organizmowi niezbędną witaminę D, to jednocześnie jest ono odpowiedzialne za powstawanie niektórych schorzeń, takich jak: jaskra, zaćma czy uszkodzenie plamki żółtej. Aby uniknąć konieczności zapisania się na zabiegi, takie jak usunięcie zaćmy, zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Dlaczego są one takie ważne?
Promieniowanie UVA i UVB, na które jesteś narażony w słoneczne dni, prowadzą do tworzenia się rodników. Wolne rodniki łączą się z tkankami, co prowadzi do katalizowania procesu powstawania kolejnych reaktywnych form tlenu. W rezultacie struktury komórkowe zostają uszkodzone przez peroksydację, czyli utlenianie, lipidów i białek. Jeśli proces trwa długo, wtedy funkcjonowanie fotoreceptorów zostaje zakłócone, a nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oku, ulegają degradacji. To prowadzi do zaburzeń widzenia. W przypadku młodych osób ta zmiana nie jest odczuwalna, ponieważ młody organizm naturalnie broni się przed tymi procesami. Pomagają mu w tym przeciwutleniacze czy sprawne układy enzymatyczne. Niestety, naturalny mechanizm obronny człowieka obniża się wraz z wiekiem, dlatego też starsze osoby lub te, które mają już wady wzroku, w szczególności muszą uważać na działania promieni słonecznych.
Okulary przeciwsłoneczne nie powinny być jedynie dodatkiem do stroju. Jednak nie każda para okularów spełnia swoje zadanie. Jeśli nosisz okulary bez filtra, to zamiast chronić oczy, psujesz je jeszcze bardziej. Okuliści ostrzegają, że ciemny kolor szkła prowadzi do rozszerzenia źrenic, przez co w efekcie do oka dostaje się więcej szkodliwych promieni. Pamiętaj też o tym, że promienie UV i UVB są głównie absorbowane przez spojówkę, rogówkę i siatkówkę. Każda z tych tkanek ma niewielkie zdolności regeneracyjne, dlatego też trzeba tak dbać o oczy, tym bardziej, że w słoneczne dni do naszych oczu dociera nawet dziesięciokrotnie więcej światła niż tego potrzebujemy, by prawidłowo widzieć.

Pływanie wcale nie takie bezpieczne

Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez kąpieli w basenie lub w morzu, to koniecznie zaopatrz się w okulary do pływania. Chlorowana woda oraz słona woda morska mogą wywołać swędzenie i zaczerwienie oczu, a także wysuszają oczy. Z kolei woda w jeziorze, ze względu na ilość bakterii, jaka się w niej znajduje, może być przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówki.
Kategorycznie zabronione są również kąpiele w soczewkach kontaktowych. W trakcie pływania między soczewkę, a rogówkę oka może dostać się woda z bakteriami. Rezultatem tego może być uszkodzona rogówka.

Piasek lub paproch w oku

Jeśli aktywnie spędzasz czas w trakcie wypoczynku, to niewiele trzeba, by do Twoich oczu dostał się piasek, paproch czy też pył. Taka sytuacja może wywołać nie tylko dyskomfort, ale też uczucie bólu. Na szczęście, niewiele trzeba, aby samemu udzielić sobie pierwszej pomocy. Jeśli masz taką sposobność, to w pierwszej kolejności umyj dokładnie ręce wodą z mydłem lub przetrzyj je wilgotnymi chusteczkami. Dopiero potem spróbuj usunąć piasek lub paproch chusteczką higieniczną albo za pomocą lekko zwilżonej waty. Innym sposobem jest przepłukanie oka wodą albo roztworem soli fizjologicznej. Pod żadnym pozorem nie oczyszczaj oka placem, ponieważ na Twoich dłoniach mogą znajdować się bakterie, które mogą wywołać nawet infekcje oka.
Jeśli mimo wykonania powyższych czynności, Twoje oczy wciąż są zaprószone, to koniecznie udaj się do okulisty. On nie tylko oczyści oko, ale też poda Ci preparaty przeciwbakteryjne, które chronią przed powstaniem infekcji.

http://alfavision-zacma.pl/