Zaćma operacja – pokonaj tą niebezpieczną chorobę!

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy ze wzrokiem. Ciągle używamy smartfonów, tabletów, telewizorów, a te urządzenia niestety źle wpływają na nasz wzrok. Najczęstszą chorobą, jest po prostu mniejsza, lub większa wada wzroku, jednakże okazuje się że coraz większa ilość osób, cierpi na zaćmę (zmętnienie soczewki oka). Czym jest zacma i jak ją wyleczyć? Sprawdź ten tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest zaćma?

Jest to choroba która najczęściej występuje przy zaburzeniach metabolizmu lub w stanach pourazowych. Osoby chorujące na zaćmę lepiej widzą o zmierzchu, a w dziennym świetle miewają tzw. olśnienia, jasne kolory wydają im się ciemniejsze, obraz jest nieostry, po dłuższym czasie widzenie w nocy lub nawet w ciemnym pokoju, staje się po prostu niemożliwe. Chorujący na zaćmę, powinien pozbyć się tej choroby jak najszybciej.

Dwie metody operacji

Wyróżniamy dwie metody operacji, wewnątrztorebkową i zewnątrztorebkową. Metoda wewnątrztorebkowa polega na usunięciu zmętniałej soczewki razem z torebką, natomiast zaćma operacja zewnątrztorebkowa jest najczęściej stosowana. Torebki się nie usuwa, lecz do niej wkłada się sztuczną soczewkę. Jest to bardzo dobrze tolerowana operacja przez pacjenta. Oczywiście zdążają się wyjątki, pojawiają się powikłania takie jak mętnienie tylnej ściany torebki. Tuż przed operacją, po wyliczeniu przez lekarza mocy sztucznej soczewki, ustalamy jakie okulary będą nam potrzebne po zabiegu – do dali czy do czytania. Niestety są one konieczne, chyba że stosujemy soczewkę akomodacyjną lub pseudoakomodacyjną.

Co dalej po zabiegu?

Przez kilkanaście dni po tym zabiegu, powinniśmy bardzo uważać na operowane oko, nie dotykać go ani nie moczyć, aby nie doszło do zainfekowania. Lekarz musi również przepisać krople z antybiotykiem, które powinno stosować się stosunkowo często. Zaćma operacja jest skuteczna, wiele osób jest z niej zadowolonych. Jednakże prawdą jest to, że po samej operacji musimy się strasznie pilnować, nie możemy wykonywać ćwiczeń fizycznych, musimy pamiętać o antybiotyku, uważać na oko, nie dotykać i tak dalej. Może to być bardzo uciążliwe, jednakże potrzebne. Jeżeli stosujemy się do zaleceń lekarza, operacja jest skuteczna i bezproblemowa.