Zaćma operacja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów

Operacja zaćmy to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny. Co to jest zaćma oraz jak przebiega operacja tej wady wzroku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w moim artykule, dlatego zachęcam do lektury.

Zaćma – co warto wiedzieć o tej chorobie?

To nic innego jak mętnienie soczewki oka. Jest zazwyczaj skutkiem starzenia się naszego organizmu, jednak zdarza się również że jest to wada wrodzona. Jednak rozwój medycyny pozwala szybko rozprawić się z zaćmą i przywrócić nam ostrość widzenia. Uwolni nas również od okularów. Nie można jej zapobiec, ponieważ przyczyną może być tak naprawdę wszystko: od urazów oka do jego kontaktu z różnymi chemikaliami. Nie znaczy to jednak, że zachoruje na nią każdy. Jej przebieg jest bardzo indywidualny i u każdego przebiega on inaczej, a samo leczenie może trwać długie lata. Bardzo łatwo ją rozpoznać. Jeśli więc wystąpiła u nas zaćma operacja może być dla nas zbawienna. Nasza soczewka przypomina wtedy dysk, jest wypukła z obu stron. Po czterdziestce traci ona swą elastyczność i staje się pogorszenia wzroku.

Jak wygląda sam zabieg?

Musimy mieć najpierw wskazania. Gdy zostaną potwierdzone, zostajemy skierowani na zaćma operacja. Przeprowadzana jest metodą zewnątrz torebkową. Pozostawiana jest torebka, do której lekarze wkładają sztuczną soczewkę. Są one bardzo dobrze tolerowane przez nasz organizm, a wszelkie powikłania pojawiają się niezwykle rzadko. Wyposażone są one w nowoczesne filtry UV, mają także parametry które poprawiają nasze widzenie. Po operacji powinniśmy pielęgnować nasze oczy. Nie musimy bać się, że soczewka wypadnie, można więc bez problemu poruszać głową. Należy do oka zaaplikować krople z antybiotykiem. Przez miesiąc po zabiegu nie należy również wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych oraz wszelkich prac, które wymagają dźwigania. Nie możemy również jeździć rowerem, biegać i grać w siatkówkę. Jak widać, możemy odzyskać naszą sprawność jednak w tym celu musimy się również nieco poświęcić i ograniczać. Wszystko jest jednak warte, ponieważ zdrowy i prawidłowy wzrok to nie tylko komfort, lecz także możliwość doceniania wszystkich wspaniałych, otaczających nas miejsc. Wato więc zadbać o niego i pozwolić sobie na cieszenie się z piękna tego świata.