Zabieg zaćmy – dlaczego warto?

Na kataraktę, czyli tak zwaną „zaćmę”, cierpi ok. 20 milionów ludzi na świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na około 800 tys. osób, ponad to stanowi ona najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie. Choroba występuje częściej u kobiet i u osób starszych po 60 roku życia. Prawie każda osoba po 70 roku życia w jakimś stopniu cierpi na zaćmę. Dla ludzi współczesnych, aktywnych zawodowo oraz prywatnie, stopniowa utrata wzroku jest rzeczą niezwykle trudną do zaakceptowania. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na błyskawiczne wyleczenie tej uciążliwej dolegliwości, poprzez specjalistyczny zabieg zaćmy – operację.

Czym jest zaćma?

Żeby dobrze zrozumieć skuteczność tej metody trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest zaćma.To choroba związana na ogół z wiekiem, polegająca na powstawaniu plamek na przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku.

Objawy

Objawy zaćmy zwykle rozwijają się przez wiele lat. Stopniowo coraz większa część soczewki gałki ocznej mętnieje. Pierwszym objawem schorzenia jest zazwyczaj nieostre widzenie. Niektórzy zaczynają wtedy częściej przecierać okulary, sądząc, że przyczyną tego stanu są brudne szkła. Ale choroba postępuję. Pojawia się zjawisko olśnienia, a w polu widzenia mogą ujawnić się małe,czarne punkty. Chory doświadcza trudności w samodzielnym poruszaniu się i ogólnym funkcjonowaniu.

Jak wyleczyć się z zaćmy?

Lekarstwem jest zabieg zaćmy poprzez fakoemulsyfikację. Przy pomocy ultradźwięków lekarz rozdrabnia zmętniałą soczewkę oka, którą następnie odsysa z oka. W jej miejsce wszczepia zwijalną soczewkę. Ze względu na zastosowanie małego cięcia, pacjent szybko odzyskuje właściwe widzenie. Cała operacja trwa zaledwie ok. 15 minut. Co ważne, zaledwie następnego dnia po zdjęciu opatrunku świat odzyskuje ostrość i barwy.
Zabieg zaćmy nie jest operacją, której należy bać się. To skuteczna metoda, dzięki której w krótkim czasie pacjent może odzyskać sprawność widzenia oraz komfort życia.