Wszystko o zabiegu fakoemulsyfikacji – operacja zaćmy

Zaćma należy do jednej z najpopularniejszych chorób oczu. Jest to bardzo poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć – w przeciwnym razie można doprowadzić do utraty wzroku. Zaćmę można wyleczyć jedynie operacyjnie i nie należy z taką decyzją zwlekać, przede wszystkim z powodu konsekwencji choroby, ale również dla własnej wygody życia, ponieważ choroba znacznie wpływa na jakość życia pacjenta.

Najskuteczniejsze metody operacji zaćmy

Zabieg fakoemulsyfikacji – http://alfamedycyna.pl/na-czym-polega-zabieg-fakoemulsyfikacji/ – to ostatnio niezwykle popularna metoda leczenia zaćmy na całym świecie. Opreacja zaćmy poprzez ten zabieg jest przede wszystkim krótka i bezpieczna. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wprowadzeniu do tego miejsca sztucznego odpowiednika. Metoda ta jest niezwykle popularna na całym świecie. Dzieje się tak głównie ze względu na wysoką skuteczność zabiegu. 95 proc. skuteczności to doprawdy bardzo dobry wynik. Nic dziwnego, że chirurdzy polecają tą metodę swoim pacjentom. Dodatkowo ogromną zaletą jest możliwość jego wykonania na każdym etapie postępu choroby, w związku z czym każdy pacjent ma szansę na odzyskanie sprawnego wzroku.

W jaki sposób objawia się zaćma?

Zaćma jest zupełnie bezbolesną chorobą i występuje zazwyczaj u osób w wieku podeszłym. Najczęstszymi jej objawami są:
– zamglone widzenie,
– gorsze widzenie wieczorem,
– dwojenie obrazu w jednym oku,
– gorsza ostrość widzenia,
– problemy w ocenieniu odległości,
– niedoskonałe widzenie barw,
– konieczność częstej zmiany okularów.

Operacja zaćmy za pomocą fakoemulsyfikacji

Pierwszym krokiem zabiegu jest znieczulenie oka poprzez zakropienie, podanie znieczulenia krótko dożylnego oraz leków uspokajających. Pacjent zachowuje świadomość przez cały czas trwania zabiegu, a jego stan kontroluje lekarz anestezjolog. Następnie lekarz musi ustawić mikroskop operacyjny i odkazić gałkę oczną i jej okolicę. W tym momencie rozpoczyna się najtrudniejsze zadanie, czyli wyczyszczenie torebki soczewki własnej od zaćmy. Gdy to już się stanie, lekarz wprowadza do oka sztuczną soczewkę i dokładnie ją układa. Przy końcu zabiegu należy jeszcze podać zastrzyk z lekami przeciwzapalnymi pod spojówkę oka. Później podaje się jeszcze krople z antybiotykiem i maść. Oko zostaje zaklejone specjalnym opatrunkiem, którego nie należy zdejmować aż do następnego dnia, w którym odbywa się kontrola.

Jeżeli zaćma jest obuoczna, nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu od razu na każdym oku, należy odczekać minimum miesiąc od pierwszego zabiegu. Sam zabieg trwa około 20 minut. Nie należy się go obawiać, ponieważ jest zupełnie bezbolesny i bardzo bezpieczny. Powikłania dotyczą garstki operowanych. Wielu pacjentów decyduje się podczas takiego zabiegu na dodatkową korekcję wzroku, dzięki czemu widzą po nim jeszcze lepiej, niż sprzed pojawienia się choroby.

Wskazania po zabiegu

Oko goi się około dwóch miesięcy i należy w tym czasie przestrzegać pewnych zasad. Należą do nich między innymi:
– unikanie wysiłku fizycznego,
– bezwzględne unikanie tarcia oka,
– ścisłe przestrzeganie zaleceń wydanych przez okulistę.