Soczewka asferyczna i jej zastosowanie w leczeniu zaćmy

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się nowe soczewki asferyczne i stanowią one alternatywę dla soczewek sferycznych, do tej pory powszechnie wykorzystywanych przy leczeniu zaćmy. W naszym kraju nadal refundowane są soczewki sferyczne i nie ma co ukrywać, że jest to dla NFZ opcja najtańsza. Na zachodzie standardem zaczynają być jednak soczewki asferyczne, które są zgodne z postępem technologicznym i okazuje się, że stanowią korzystniejszą opcję dla osób cierpiących na kataraktę. Czy warto postawić na soczewkę asferyczną – http://alfavision-zacma.pl/dobierz-soczewki-ponadstandardowe/? Sprawdź nasz tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Soczewka asferyczna – jak jest zbudowana?

Soczewki sferyczne, nadal refundowane przez NFZ stosowane są w przypadku leczenia dalekowzroczności oraz krótkowzroczności. Ich budowa oparta jest na wycinku kuli, gdzie najlepsza koncentracja wiązki światła uzyskana jest w centrum, mimo to właściwości optyczne zachowane są na całej jej powierzchni. Problemem mogą się jednak okazać aberracje wiążące się ze zmianą grubości samej soczewki. Mogą one powodować zniekształcenia widzianego obrazu, szczególnie w trudnych warunkach takich jak widzenie w nocy czy podczas gęstej mgły. Niestety, soczewki sferyczne mogą utrudniać życie osobie cierpiącej wcześniej na zaćmę, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się nowocześniejsza soczewka asferyczna.

Dlaczego tak wiele osób decyduję się na soczewki asferyczną?

To rozwiązanie w leczeniu zaćmy wybierane jest na zachodzie jako standard. Niestety, w naszym kraju tak dobrych soczewek na NFZ z zachowaniem refundacji jeszcze nie ma. Soczewka asferyczna posiada identyczną moc optyczną na całej swojej powierzchni, dzięki czemu po jej wszczepieniu pacjent nie obserwuje zniekształceń obrazu. Soczewki asferyczne jednoogniskowe pomagają pacjentom widzieć w oddali, dodatkowo mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu wad wzroku od minus do plus 25 dioptrii. Minusem zastosowania soczewki asferycznej jednoogniskowej jest to, że pogarsza widzenie z bliska – pacjenci muszą wykorzystywać okulary, by przeczytać książkę. Nie ma jednak takiej konieczności w przypadku wybrania soczewek asferycznych wieloogniskowych.

Soczewki asferyczne w Polsce

W naszym kraju NFZ refunduje zabieg z wykorzystaniem niedoskonałych soczewek sferycznych, a do tego czas oczekiwania na zabieg wynosi średnio od 2 do 4 lat. Soczewka asferyczna niestety nie jest refundowana. Coraz większa liczba chorych decyduje się na zabieg leczenia zaćmy za granicą, na terenie Unii Europejskiej. NFZ zwraca częściowo koszty leczenia, w zależności od ich wysokości.

Soczewki asferyczne są także stosowane przez polskie prywatne kliniki, w których za cały zabieg trzeba jednak zapłacić z własnej kieszeni. W zależności od typu takiej soczewki, koszt jej wszczepienia może wynosić od 3 do nawet 7 tysięcy złotych. Warto jednak brać pod uwagę komfort życia po wszczepieniu nowej soczewki. Aberracje sferyczne w przypadku soczewki sferycznej utrudniają życie choćby kierowcom, którzy wręcz nie powinno prowadzić samochodu po zmroku czy w trudnych warunkach, ograniczających widoczność. Takiego problemu przy wyborze soczewki asferycznej po prostu nie ma, dlatego jest to opcja bardziej komfortowa dla pacjenta, który po operacji zaćmy chce powrócić do sprawności i dawnych zajęć.