Komu przysługuje operacja zaćmy za granicą?

Polska służba zdrowia kojarzy się wielu pacjentom z długimi kolejkami do lekarzy specjalistów oraz jeszcze dłuższym czasem oczekiwania na planowane zabiegi operacyjne. Część pacjentów, zamiast czekać po kilka lat na zabieg, decyduje się na skorzystanie z usług szpitali prywatnych. Jednak takie usługi całkiem sporo kosztują. Czy zatem pacjent, który chce skorzystać z tańszego zabiegu w krótkim czasie, nie ma na to szansy? Wręcz przeciwnie. Rozwiązaniem Twojego problemu jest operacja zaćmy za granicą – http://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-w-polsce-czy-za-granica/.

Dlaczego operacje za granicą?

Jedna z dyrektyw unijnych związana ze zdrowiem jej mieszkańców wprowadziła bardzo prosty w zastosowaniu przepis, pozwalający na leczenie pacjentów na terenie całej UE. Warto podkreślić, że w przypadku pacjentów z Polski oznacza to znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie niektórych zabiegów i operacji, które są wykonywane przez profesjonalistów w klinikach w Czechach, na Słowacji czy w Niemczech. Jednym z zabiegów, które można wykonać w ciągu 2 tygodni od zgłoszenia, jest operacja zaćmy za granicą. Pomoc specjalistów, którzy dokonują wstępnej oceny stanu zdrowia i rekomendują przeprowadzenie zabiegu w konkretnej klinice, jest w tym przypadku nieoceniona. Część pacjentów obawia się leczenia za granicą ze względu na barierę językową. Zupełnie niepotrzebnie. Personel medyczny w klinikach, do których kierowani są polscy pacjenci, to personel polskojęzyczny. Za operację zaćmy pacjent nie płaci, a wszelkie koszty związane z samą operacją oraz z opieką medyczną są pokrywane przez NFZ właśnie na mocy dyrektywy unijnej.

Dlaczego warto leczyć zaćmę za granicą?

Według oficjalnych informacji na operacyjne wyleczenie zaćmy czeka się co najmniej 12 miesięcy. Pogarszający się wzrok nie może jednak czekać, dlatego część pacjentów decyduje się na skorzystanie z innych rozwiązań, dzięki którym na zabieg nie czekają dłużej niż 2 tygodnie. Dzięki dyrektywie transgranicznej każdy pacjent może korzystać z usług medycznych w dowolnym kraju Unii Europejskiej, przy czym pacjent musi zapłacić za przeprowadzenie zabiegu sam, a następnie środki są zwracane przez NFZ. Co to oznacza w praktyce? Dla pacjenta to korzyść w postaci przyspieszenia operacji przy niewielkim wkładzie finansowym. Niestety, NFZ zwraca obecnie jedynie 2100 złotych, zaś koszt zabiegu w Czechach to około 2200 złotych (w przypadku niemieckich klinik koszt ten wzrasta do 3000 złotych). Gdyby doliczyć do tej kwoty koszt przejazdu oraz zakwaterowania w klinice, wówczas całkowity koszt takiej operacji, przy refundacji z NFZ, nie powinien przekroczyć około 300 złotych (lub 1000, jeśli zabieg miałby mieć miejsce w klinice niemieckiej).

Jak wygląda procedura leczenia zaćmy za granicą?

Podstawowym dokumentem, który musi uzyskać pacjent, jeśli chce skorzystać z opcji operacja zaćmy za granicą, jest skierowanie na zabieg. Według przepisów takie skierowanie może wystawić lekarz krajowy lub lekarz spoza Polski. Kolejny krok obejmuje znalezienie zagranicznej kliniki, która przeprowadzi operację w ramach chirurgii jednego dnia. Jest o tyle ważne, że przy zabiegach, które wymagają pozostania w szpitalu przez kolejne dni, konieczna jest zgodna, wydawana przez NFZ, co wydłuża całą procedurę. Sam Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca 2100 zł, czyli dokładnie tyle, ile otrzymują polskie szpitale. Koszt ten obejmuje jedynie leczenie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewek. Pacjent musi opłacić leczenie, jednak po powrocie do kraju musi on wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o refundację, jaki należy złożyć w NFZ. Czas na zwrot to standardowo 2 miesiące, jednak w sytuacjach skomplikowanych i wymagających dodatkowych wyjaśnień, pacjent może otrzymać zwrot środków nawet po 7. miesiącach.

Pacjent nie zawsze płaci z własnej kieszeni

Można się zatem zapytać, po co starać się o przyspieszenie operacji, za którą pacjent płaci i tak z własnej kieszeni. Nie wszystkie kliniki, organizujące operacje i leczenie za granicą, oczekują, że pacjent będzie ponosił sam jakieś koszty. Bardzo często kliniki mają ustalone pakiety usług, które obejmują różne rodzaje soczewek, jakie wszczepiane są pacjentowi, ale również mogą zagwarantować obsługę dokumentacji czy transport do kliniki. W droższych pakietach pacjent nie musi się także martwić o finansowy aspekt leczenia. Natomiast zawsze pacjent ponosi koszt kwalifikacji do operacji.

Czym jest zaćma?

Zaćma, zwana również kataraktą, prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki. Najpowszechniejsza jest zaćma starcza, która w skrajnych przypadkach może prowadzić jedynie do percepcji światła. Zaćma starcza prowadzi do powolnego pogarszania się wzroku i występuje u pacjentów po 60. roku życia. Równie często występuje zaćma metaboliczna, która jest następstwem zachorowań na cukrzycę, oraz zaćma urazowa, która powstaje w następnie urazów dna oka. Do zaćmy może dojść na skutek leczenia sterydami czy na skutek atopowego zapalenia skóry i wysokiej krótkowzroczności. Rozpoznanie zaćmy powinno mieć miejsce w gabinecie okulistycznym, niemniej jednak jeśli pacjent zaobserwował przymglone widzenie czy wręcz jego widzenie jest bardzo ograniczone, światło się rozszczepia, a sam pacjent ma problemy z poruszaniem, można podejrzewać, że choruje na zaćmę. W czasie operacji należy rozdrobnić zmętniałą soczewkę, którą się usuwa, a na jej miejsce wszczepia się nową soczewkę.