Laserowe usuwanie żylaków – nowoczesny sposób leczenia niedrożnych żył

Żylaki to schorzenie dotykające co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę po 45 roku życia. Zdarza się jednak, że przypadłość ta dotyka także znacznie młodszych ludzi – wiele przypadków zachorowań dotyczy osób poniżej dwudziestki. Wpływ na rozwój żylaków maja przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale należy pamiętać, że ogromny wpływ ma tutaj także styl życia – nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu znacznie zwiększają ryzyko powstawania żylaków. Choroba znacząco wpływa na wygląd kończyn dolnych; może także stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby nią dotkniętej. W niedrożnych żyłach mogą powstawać zakrzepy, które przyczyniają się do zatkania tętnic płucnych, a w konsekwencji – do śmierci. Żylaki warto więc skonsultować z lekarzem już we wczesnym stadium ich rozwoju i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Nowoczesne metody pozwalają na przeprowadzenie zabiegu usunięcia żylaków w sposób mało inwazyjny. Taką metodą jest laserowe usuwanie żylakówhttp://alfamedycyna.pl/laserowe-usuwanie-zylakow/.

Laserowe usuwanie żylaków

Co raz bardziej popularne staje się usuwanie żylaków za pomocą lasera. Zabieg polega na wprowadzeniu w niedrożną żyłę niewielkiego cewnika, a wraz z nim światłowodu lasera. Energia emitowana przez laser wchodzi w reakcję z hemoglobiną obecną we krwi pacjenta, co powoduje obumarcie wewnętrzne naczyń żyły. Mówiąc kolokwialnie – żyła zostaje w ten sposób „wyłączona z krwiobiegu”.

Zalety laseroterapii

Jedną z największym zalet leczenia żylaków przy użyciu lasera jest krotki czas rekonwalescencji, jaką przechodzi pacjent po przeprowadzeniu zabiegu. W porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, jakie stosuje się do usuwania dotkniętych zmianami chorobowymi żył, laseroterapia jest mało inwazyjna i niesie za sobą niewielkie ryzyko ewentualnych komplikacji i powikłań. Niemal od razu po przeprowadzeniu zabiegu laserowego pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności, a jedynym wskazaniem medycznym jest unikanie podnoszenia ciężarów oraz unikanie przeciążania poddanej zabiegowi kończyny przez kilka dni. Co więcej, brak konieczności zastosowania znieczulenia eliminuje także ryzyko wystąpienia powikłań charakterystycznych dla zabiegów i operacji wykonywanych po podaniu narkozy. Laseroterapia pozwala także uniknąć konieczności zakładania szwów, co wyklucza ewentualne blizny oraz zakażenia i infekcje związane z ranami na operowanej kończynie.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowego kończyn dolnych

Każdy, nawet mało inwazyjny zabieg, ma przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. W przypadku laseroterapii kończyn dolnych są to:
– ciąża,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– zaburzenia odporności,
– choroba nowotworowa, w tym nowotwory skóry,
– cukrzyca,
– choroby dermatologiczne skóry, w tym stany zapalne,
– przyjmowanie niektórych leków, w tym przeciwzakrzepowych, retinowidów oraz środków światłoczułych (w niektórych przypadkach lekarz może zalecić chwilowe odstawienie leków lub zaproponować zastosowanie ich zamienników przez kilka dni poprzedzających wykonanie zabiegu; w skrajnych przypadkach niektóre farmaceutyki uniemożliwiają przeprowadzenie laseroterapii).

Co warto wiedzieć o laserowym usunięciu żylaków?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że laserowe usuwanie żylaków nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych (niekoniecznie w szpitalu) jedynie w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich, a całkowity koszt laseroterapii pokrywa pacjent. Wysokość opłaty jet kwestią indywidualną placówki, która podejmuje się leczenia laserowego. Ponadto skierowanie pacjenta na zabieg wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu medycznego, podczas którego pacjent powinien ujawnić wszelkie schorzenia, na które cierpi (lub podejrzewa, że może cierpieć). Niektóre z nich mogą wywołać powikłania i znacznie wydłużyć czas rekonwalescencji. Po wykonaniu zabiegu z kolei należy pamiętać o konieczności odciążenia kończyn dolnych – nie zaleca się wykonywania pracy w pozycji stojącej, odbywania długich spacerów czy też podnoszenia ciężarów.