Na czym polega leczenie pajączków?

Zastanawiasz się, czym są pajączki oraz w jaki sposób można je wyleczyć? W takim razie sprawdź nasz tekst i zobacz, jak brzmi odpowiedź na te pytania.

Czym są pajączki?

Pajączki (fachowa nazwa – teleangiektazje), to nic innego, jak widoczne na nogach, przebijające się przez naskórek, drobne naczynka, które wypełnione są krwią. Nazywa się je potocznie pajączkami, gdyż przypominają swoim widokiem sieć pajęczą. Te naczynka krwionośne są widoczne, bo nie dość, że są powierzchowne, to na dodatek są poszerzone. Osoby, u których pajączki występują, mogą odczuwać dyskomfort. Leczenie pajączków jest jednak wskazane nie tylko z tego powodu. Trzeba z nimi walczyć przede wszystkim dlatego, że stwarzają one ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób. Jeżeli pajączki nie będą leczone, będą prowadzić do upośledzenia zarówno napięcia ścian żylnych, jak i funkcji nastawek. Może dojść do wzrostu nadciśnienia żylnego oraz zastoju w mikro-krążeniu, a co za tym idzie do powstania dużych żylaków kończyn dolnych.

Pajączki warto leczyć!

W skrajnych przypadkach, pajączki, które zostaną zaniedbane mogą doprowadzić do zapalenia żył, zakrzepicy, a nawet owrzodzenia żylnego. Objawy przewlekłej niewydolności naczyń krwionośnych będą wtedy łatwo widoczne i odczuwalne (np. obrzęk, świąd, uczucie ciężkości nóg, mrowienie mięśni czy kurcze łydek). Jak więc widać, warto uniknąć doprowadzenia nóg do tak ciężkiego stanu i zacząć leczyć pajączki. Najpierw należy wykonać badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić stan układu żylnego i dopasować odpowiednie leczenie. Najczęściej w leczeniu pajączków stosuje się leki flebotropowe. Najbardziej skuteczne leki powinny zawierać w swym składzie: diosminę (która wpływa na poprawę napięcia ścian naczyń żylnych, a także uszczelnia naczynia w mikro-krążeniu), hesperydynę (której główną funkcją jest zmniejszanie przepuszczalności naczyń włosowatych i zwiększanie napięcia żył), a także rutyozyd (który zwiększa plastyczność błony czerwonych ciałek krwi oraz przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi – pobudza mikro-krążenie). Polecanym na leczenie pajączków środkiem są też kremy blokujące przyczyny ich powstawania. Można je nabyć w drogeriach. Mają bogaty i przystosowany do leczenia pajączków skład, który pomaga w uszczelnianiu naczynek.